Oto Lastik

Araçta lastik patladığında ve yedek oto lastik bulunmadığı durumlarda stepne lastiği yoksa en yakın lastikçi den “çıkma lastik” tabir edilen kullanılmış lastikleri satın alırız. Çıkma lastiklerin fiyatları çok cüzi olduğundan kısa kullanım için sorun teşkil etmese de kişi bundan böyle çıkma oto lastik ile yolculuğuna devam etmeyi düşünüyor ise tercihini çok dikkatli biçimde yapmalıdır.

Araçlarımıza yeni lastikler alırken yedek lastikle birlikte 5 lastiği de aynı marka ve modelden seçeriz. Fakat bahsettiğimiz gibi ufak patlama veya kazalarda ömürlerinin bitmesine veya aşınmasına fazla zaman olan tekerleri çıkartıp atmak manasızca olur. Yeni oto lastik alındığında ise üç lastik aşınmış durumdayken bir tanesinin yeni olması da sorunlara sebebiyet verebilir. Aynı marka ve modelin az kullanılmış lastiğini patlak oto lastik ile değiştirmek sürücünün vereceği en mantıklı karardır. Ama aynı marka ve model çıkma lastik bulunamayacağı durumlar oluşabilir ya da bulunan lastik çok fazla aşınmış veya ömrünü tamamlamak üzere olabilir. Bu durumlarda eğer satın alacağınız çıkma lastiği fazla aşınması, yıpranması yok ve ömrünü tüketmesine 2 seneden fazla varsa tercih edebilirsiniz. Ayrıca alabileceğiniz ekstra önlemler de mevcuttur.

Oto lastik patlaması yüzünden meydana gelen kazalarda ön lastik patlaması arka lastik patlamasından her zaman daha tehlikelidir. Aracın kontrol mekanizması ön lastiği etkilediğinden burada oluşacak bir patlama esnasında ciddi yaralanmalar çok daha olasıdır. Bu yüzden eğer değiştirdiğiniz oto lastik ön tarafta ise, arkadaki aynı yıpranma oranına sahip lastiklerinizi öne takıp üçüncü lastiğinizle beraber çıkma aldığınız lastiği de arkaya takmanız faydanıza olacaktır. Unutmayın ki çıkma aldığınız lastiğin daha önce hangi koşullarda ve hangi bakım şartlarında kullanıldığını kimse bilemez. Bu yüzden lastiği aldığınız dükkândan başka bir yetkiliye de çıkma lastiğinizin sağlıklılığı konusunda danışmanızda her zaman fayda vardır. Eğer olası bir oto lastik patlamasından sonra güvendiğiniz bir servise gidene kadar lastiğinizin sizi idare etmesini istiyorsanız ya da aracınızda stepne yok ise ki bulundurmanız zorunludur, piyasada lastik patlamalarına karşı geçici çözüm sağlayan spreylerden bulabilirisiniz. Bu spreyler patlama anında lastiği geçici olarak özel bir gazla şişirerek sizi servisinize kadar güvenle götürecektir.