AKO Akü Kış Koşullarına Meydan Okuyor

Türk otomotiv sanayisi içerisinde köklü bir yere sahip olan AKO Grubun bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AKO Akü, Matrix Press teknolojisi sayesinde soğuk havalarda performansı düşmeyen ve yakıt tasarrufu sağlayan akülerini pazara sunuyor. Akülerin özellikle kış aylarında voltaj gücünün büyük bir kısmını yitirmesi ile özellikle soğuk sabahlarda araç çalıştırılırken marş basmada sıkıntılar yaşanması herkesin bildiği bir sorundur. Genellikle soğuk havaların hâkim olduğu aylara girmeden önce araca akü bakımı yaptırmak gerekebilmektedir. Fakat AKO Akü tarafından Türkiye’de üretilen AKO Prestige ve Turbo Akü marka akülere, sahip oldukları Matrix Press (Punch) teknolojisi sayesinde kışın bakım yapılması gerekmiyor. En soğuk havalarda dahi diğer akü markalarına oranla çok daha yüksek performans elde eden bu aküler, yakıttan tasarruf etmeyi de sağlıyor.

AKO Akü Matrix Press Teknolojisini Kullanıyor

AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, akü üretimi alanında en yüksek teknoloji olarak görülen Matrix Press’in dünya çapında belirli sayıda üreticide bulunduğunu, ülkemizdeyse yalnızca AKO Akü bünyesinde kullanıldığını söylüyor. Büyükkalender, bu teknoloji yoluyla üretilmiş olan akülerin, soğuk hava koşullarındaki avantajlarını anlattı. Matrix Press (Punch) ve Kaizen Tüneli teknolojisi ile üretilen akülere kışın bakım yapılması gerekmediğini ve bu akülerin çok düşük sıcaklıkta bile diğer markalara göre yüksek performans sergilediğini söyleyen Büyükkalender, test sonuçlarının bu teknoloji kullanılmadan üretilen akülerin ömrünün su kaybı sebebiyle 1 yıl olduğunu gösterdiğini, buna karşılık Matrix Press teknolojili akülerin aynı koşullarda sorun çıkarmadan yıllarca çalışabildiğini söyledi. Hulki Büyükkalender, klasik yöntemlerle üretilen akülerin, soğuk hava koşullarında şarj durumu sebebiyle pozitif plaka deformasyonuna uğrayıp bozulduklarını fakat özel Matrix Press teknolojisine sahip akülerin bu deformasyona karşı dirençli olduğunu söyledi.

AKO Akü Yakıt Tasarrufu Sunuyor

Matrix Press akülerinin üretilmesi sürecinde kullanılan Kaizen Tüneli ile “derin deşarj” niteliği kazanan akülerin ağır koşullarda dahi yüksek performans sağladığını belirten Büyükkalender, akülerin ömrünün Matrix Press teknolojisi ile arttığını ve bu akülerin daha hafif olmasının yanı sıra ve üstün performansa sahip olduğunu da söyledi.  Büyükkalender, akü üretiminde performansın plakalardaki aktif malzeme ile sağlandığını ve Matrix Press teknolojisi ile akülerin aktif malzeme performansı arttırılırken ızgara ağırlıklarının azaltıldığını ve böylece ağırlığın da görece düşürüldüğünü söylerken bu durumun yakıt tasarrufu sağladığını da sözlerine ekledi. AKO Grup bünyesinde yer alan AKO Akü, yerli üretimleri olan AKO Prestige ve Turbo Akü marka aküleri Çankırı’daki fabrikasında üretiyor. Türkiye’de sadece AKO Akü’nün kullandığı Matrix Press (Punch) ve Kazien Tüneli teknolojisi akü üretiminde sektörde kullanılan en gelişmiş teknoloji ve görece en iyi sonuçları veren üretim tekniği olma özelliğini taşıyor. Bu teknolojiler ile beraber aküler üretimde daha dayanıklı hale getiriliyor ve yüksek performansını senelerce en üst seviyede tutabiliyor.