Arabanız varsa oto lastiği için bilmeniz yararınıza

Otomobilinize en müsait lastik hava basıncını kullanmanız lüzumludur. Hava basıncı süre süre azalabilir. Bu durumda biraz takviyede bulunabilirsiniz. eğer sık sık yaşanan basınç azalmaları mevcut ise lastiğinizde büyük ihtimalle bir delik mevcuttur. Bu delik görülemeyecek kadar küçük olabilmektedir.

Jant ile lastiğin birleşim kısmında ya da supaplar da oluşan kaçaklar kolay fark edilemeyebilir. Oto lastiklerinin hava basıncı yakıt tüketimi açısından da ciddi bir şeydir. Basıncı yeterince yüksek olmayan lastiklerle aracınız daha fazla yakıt yakacaktır. Bunun çünkü lastiklerinizin yer ile daha fazla temasa ve sürtünmeye maruz kalmasıdır. Düşük basınçtan yeterli basınç düzeyine getirdiğiniz oto lastiklerinizin yakıtınızı nasıl düşürdüğünü fark edeceksiniz. Düşük basınç gibi yüksek basınçta birtakım etkiler ortaya çıkarır. araç içi titreme ve sesi arttırabilir. Bunun için basıncı tam ayarında tutmak lazımdır. bununla birlikte yüksek basınca sahip lastikler daha basit delinebilir yahut yarılabilir. Bilhassa piknik alanları benzeri yerlere giderken keskin taşlar ve sert dikenler tehlike yaratabilir. Bir aracınız varsa veya bir araç satın alacaksanız kesinlikle aracın üstünde bulunan lastiklerin ne durumda olduğunu bilmelisiniz. çünkü aracınızın güvenliğinde en büyük rollerden bir tanesini vasıta lastikleri oynar. Güvenlik dışında da oldukça çok sebep sayılabilir. Oto lastiklerinin titiz aralıklarla denetim edilmesi gerekir. yıpranma belirtileri gösteren oto lastikleri değiştirilmelidir.

Lastiğin yıpranması nihayetinde birden lastik patlamaları veya yırtılmaları ortaya çıkabilir. Herhangi cisim batması yada kesmesine bağlı olmadan lastiklerin patlaması yolculuk sırasında hayati riskler meydana getirebilir. Oto lastikleri yolculuk süresince, devamlı olarak sürtünme ve ısınmaya maruz kalırlar. Sürtünme ve oluşan sıcaklık bir zaman sonra lastiği deforme edebilir. Deformasyon sonucu yol tutuşunda düşme ve konforda azalış görülebilir. Konforda meydana gelecek düşüşleri o kadar çok hissetmeyebilir ve ya göz ardı edebilirsiniz. lakin yol tutuşundaki azalma size kendisini fark ettirecektir. herkes frene bastığında aracını durdurabilmek ister. Eğer lastikleriniz yıpranma olmuşsa bu iş epey bir zorlaşacaktır. Bilhassa de ani frenlerde lastiklerin durumu çok bilinenden önemlidir. Seri yapılan frenlerde lastiklerin yere tutunma kapasitesine bağlı olarak bir duruş gerçekleştirirsiniz. Oto lastiklerinin deforme ve eskimelerine dikkat edilmesi kadar mevcut hava basıncını sık sık denetim etmekte bir o kadar mühimdir.

En uygun oto lastiği hakkında bilgi için:
http://www.lastikcim.com.tr/Oto-Lastik,AR-115.html