Bir aracınız mevcutsa oto lastiği için bilinmesi gerekenler

Otonuza en uygun lastik hava basıncını uygulamanız gerekiyor. Hava basıncı süre süre azalabilir. Bu durumda biraz takviyede bulunabilirsiniz. şayet sık sık yaşanan basınç azalmaları mevcut ise lastiğinizde büyük ihtimalle bir delik mevcuttur. Bu delik görülemeyecek kadar küçük olabilir. Jant ile lastiğin birleşim kısmında ve ya siboplarda oluşan kaçaklar basit ayrım edilemeyebilir. Oto lastiklerinin hava basıncı yakıt tüketimi açısından da bilinenden önemlidir. Basıncı yeterince yüksek olmayan lastiklerle aracınız daha fazla yakıt yakacaktır.

Bunun çünkü lastiklerinizin yer ile daha çok temasa ve sürtünmeye maruz kalmasıdır. Düşük basınçtan yeterli basınç düzeyine getirdiğiniz oto lastiklerinizin yakıtınızı nasıl düşürdüğünü fark edeceksiniz. Düşük basınç benzeri yüksek basınçta bir takım etkiler ortaya çıkarır. araç içi titreme ve sesi arttırabilir. Bunun adına basıncı tam ayarında tutmak gerekiyor. bununla beraber yüksek basınca sahip lastikler daha kolay delinebilir yahut yarılabilir. Özellikle piknik alanları gibi yerlere giderken keskin taşlar ve katı dikenler risk yaratabilir. Vasıtanız mevcutsa yahut bir vasıta satın alacaksanız kesinlikle aracın üzerinde bulunan lastiklerin ne halde olduğunu bilmelisiniz. nedeniyse aracınızın güvenliğinde en büyük rollerden bir tanesini araç lastikleri oynar. Güvenlik dışında da oldukça çok neden sayılabilir. Oto lastiklerinin titiz aralıklarla denetim edilmesi gerekmektedir. yıpranma belirtileri işaret eden oto lastikleri değiştirilmelidir. Lastiğin yıpranması neticesinde birden lastik patlamaları ve ya yırtılmaları ortaya çıkabilir. Herhangi cisim batması yahut kesmesine bağlı olmaksızın lastiklerin patlaması yolculuk sırasında hayati riskler meydana getirebilir.

Oto lastikleri yolculuk süresince, devamlı şekilde sürtünme ve ısınmaya maruz kalırlar. Sürtünme ve oluşan sıcaklık bir zaman sonra lastiği aşınma edebilir. Deformasyon sonucu yol tutuşunda azalış ve konforda azalma görülebilir. Konforda meydana istikbal düşüşleri o kadar fazla hissetmeyebilir yada göz ardı edebilirsiniz. lakin yol tutuşundaki düşme size kendisini ayrım ettirecektir. her insan frene bastığında aracını durdurabilmek ister. Eğer lastikleriniz yıpranma olmuşsa bu iş yoğun şekilde zorlaşacaktır. Özellikle de birden frenlerde lastiklerin durumu çok ciddi bir şeydir. Birden bire yapılan frenlerde lastiklerin yere tutunma kapasitesine bağlı şekilde bir duruş gerçekleştirirsiniz. Oto lastiklerinin aşınma ve eskimelerine dikkat edilmesi kadar mevcut hava basıncını sık sık denetim etmekte bir o kadar mühimdir.

Uygun oto lastik hakkında bilgi için:
http://www.lastikcim.com.tr/Oto-Lastik,AR-115.html