Dunlop Lastiklerinin Suda Kızaklama Devrimi

Altmışlı yılların başlarında Dunlop teknik ekibi, yüksek hızda ıslak zeminlerde lastiklerin yol tutuşunu arttırma gibi büyük bir zorlukla karşılaştı. Aynı yıllarda; dünya genelindeki laboratuvarlar ve araştırma merkezleri, aşınmış lastiklerin yaşadığı; lastiğin adeta su içinde yüzdüğü ve tüm fren performansını kaybettiği “ suda kızaklama ” problemini tespit etti. 1964’te Dunlop lastik geliştirme müdürü Tom French, lastik sırt tasarımında çığır açan bir buluşun patentini aldı. Bu tasarım, sünger gibi yüzey suyunu emen ve daha sonra ise dışarı atan ‘mikro kesik’ sistemini içeriyordu.

Dunlop Suda Kızaklama Riskini Minimuma İndiriyor

Tom French’in bulduğu devrim niteliğindeki sistem, kanallar ve sağlam lastik yapısı ile birleşti. Bu tasarım yenilikleri ile geliştirilen Dunlop SP 41 ve SP 68 radyal katlı otomobil lastikleri, dünya çapında güvenlik ödüllerinin sahibi oldu. Dunlop , bu miras ile birlikte bugün suda kızaklama riskini minimuma indiren ve ıslak zeminlerde güvenlik sağlayan birçok lastik üretiyor. Düşük türbülanslı su tahliyesine izin veren kanallara sahip Dunlop SP Sport 01 lastik deseni de bu mirastan yararlanılarak geliştirildi.

Dunlop SP Sport 01 Islak Zemin Performansı

Dunlop SP Sport 01 farklı oluk tasarımları ve geniş kanalları ile suyun düzgün bir şekilde tahliye edilmesini sağlamakta ve suda kızaklama riskini en düşük seviyeye indirmektedir. Silika teknolojisine sahip lastik bileşiği sayesinde; ıslak zeminlerde yüksek yol tutuş performansı ve manevra kabiliyeti sunmaktadır.

Suda Kızaklama (Aquaplanning) Nedir?

Suda kızaklama sorunu, temelde yağışlı hava koşullarında lastiğin zeminle temasını kaybetmesidir. Suda kızaklama , lastikler suyu etkili bir şekilde tahliye edemediğinde ortaya çıkar; yol tutuşunun kaybedilmesine ve aracın kaymasına neden olur. Bu nedenle; Dunlop SP Sport 01 geliştirilirken kanal ve oluk tasarımına özen gösterilmiştir. Suda kızaklamanın en büyük sebeplerinden biri de zemininin çökmüş veya eğimli bölgelerinde su birikintilerinin oluşmasıdır. Suda kızaklama problemi, genel olarak su birikintilerinden geçerken ortaya çıkmaktadır. Bu durum, direksiyon hâkimiyetinin kaybolması ile birlikte birçok kazaya davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden; suda kızaklama durumunda sürücülerin dikkatli sürüş yapması büyük önem taşımaktadır.