Kış Lastiği Yol Tutuşu

Çoğu sürücünün kış lastiği hakkındaki düşüncesi aynıdır. Kış lastiği sadece kar ve buz olduğu zaman kullanılmalıdır. Bu genelleme dışında kalan sürücüler ise kışın başlangıcından sonuna kadar kış lastiklerini kullanır. Doğru olan kış lastiğini kışın başından sonuna kadar güvenli bir sürüş için kullanılmasıdır. Nedeni ise 7 derece soğuğun altında yaz lastiklerinin kötü bir performans sergilemesi ve yolculuğu güvensiz bir hale getirmesi gerçeğidir. Durum böyle olunca, kış lastiği kullanmak zorunlu hale gelir. Sürücülerin bu konudaki ön yargısı ise kış lastiklerinin, yaz lastikleri gibi iyi bir performans sergilemediği ön yargısıdır.

Kış Lastiğinde Yeni Nesil

Yeni nesil kış lastikleri ile bu ön yargı tamamen ortadan kalmakla birlikte, kış aylarında kullanılan kış lastikleri sayesinde standart lastiklerin çok üstünde sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kış lastiğini tüm araçlar kullanmak zorundadır. Aracınızın modeli, markası özellikleri ne olursa olsun kış şartlarında sizin güvenliğinizi ve aracınızın kaymamasını sağlayan şey lastiklerinizin yola tutunma performansıdır. Bu nedenle kış lastiği fiyatları ön plana atılmadan bu ihtiyaç karşılanmalıdır.

Kış Lastiği Yapısı

Kış lastiklerinin üzerinde bulunan kılcal kanarlar, yaz lastiklerine göre daha incedir ve lastiğin üzerine dolan kar ve suyu anında lastik üzerinden akıp gitmesini sağlar. Bu sayede yola daha iyi tutunan kış lastiği fren mesafesini de en aza indirir. Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha yumuşak kauçuktan yapılmaktadır. Bu özellik sayesinde bir kış lastiği buz üzerinde yaz lastiğine göre 8 metre daha önce durabilir.

Yaz Lastiği Kışın İntihardır

Sert olan yaz lastiği buz veya kar üzerinde yeterince yere tutunamaz. Bu tutunamamanın sonucu olarak da ne yazık ki beklenmeyen kazalar meydana gelmektedir. Yol tutuşu frenle doğru orantılı olması, güvenli ve konforlu sürüş için şarttır. Bu yüzden kış lastiği fiyatları önemsenmeden alınmalı ve yeterli sürede kullanılmalıdır. Ayrıca kış lastikleri sadece kar veya buzda değil, yağmurlu havalarda da idealdir. Ülkemizde sadece kış aylarında değil neredeyse her mevsim yağış alan illerde kış lastiğinin sürekli kullanımı tavsiye edilmektedir.