Kış Lastikleri Yeterli Değeri Görmüyor

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre; sürücülerin yalnızca yüzde 52’si kış lastiklerini kullanıyor. Kanadalı sürücüler, kış lastiklerinin hayat kurtarıcı ve trafik kazası yaralanmalarını azalttığı kanıtlanmış olmasına rağmen kış lastiklerini kullanmayı geciktiriyor. Kanada Kauçuk Birliği (RAC) başkanı Glenn Maidment: “Tüm kanıtlar, kış lastiklerinin soğuk havada sürüş için en güvenli seçenek olduğuna işaret ediyor. Sürücülerin kış lastiklerinin önemi konusunda eğitilmesi gerekiyor.”

Kış Lastikleri Kazaları Önlüyor

Quebec hükümeti tarafından 2011 yılında yapılan araştırma, 2008 yılında  kış lastiği kullanımının yasal olarak zorunlu hale getirilmesinden bu yana kış aylarında trafik kazası yaralanmalarının yüzde beş düştüğünü gösteriyor. Bu bulgular, Trafik Yaralanma Araştırmaları Vakfı’nın (TIRF) kış lastiklerinin trafikte çarpışmaları azalttığını gösteren raporuyla da destekleniyor. Araştırma sonuçları, kış lastiklerinin soğuk hava koşullarında yüksek çekiş gücü sunduğunu, virajlarda ve frenleme sırasında üstün performans sergilediğini gösteriyor.

Sürücüler Kış Lastikleri Hakkında Bilinçsiz

Araştırma, kış lastiklerinin yararlarının iyi anlaşılmadığını ve sürücülerin kış lastikleri hakkında pek çok yanlış bilgiye sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin birçok sürücü, kış lastiklerinin sadece kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde yararlı olduğunu düşünüyor. Oysa araştırmalar, sıcaklıklar yedi derecenin altına düştüğünde kış lastiklerinin kuru, karlı, buzlu, çamurlu zeminlerin tamamında iyi performans sergilediğini gösteriyor. Kış lastikleri, eksi 30 derece altında dahi esnekliğini koruyan özel bileşikleri ile soğuk havalarda yüksek yol tutuş performansı sergiliyor. Ayrıca soğuk hava koşullarında kış lastikleri, dört mevsim lastiklerinden %50 daha fazla çekiş gücü sağlıyor.