Lastik Kullanımı

Oto lastiğin zemin ile temasta olan kısmına sırt ve ya taban, lastikle ilgili bilgi olan kısmına yanak, janta takılan kısmına damak, yanak ve sırtın birleştiği yere de omuz adları verilir. Lastiklerin ‘’dot’’ adında üretim tarihleri bulunur. Lastiklerin üretildiği hafta bu işaretlemenin sonucunda öğrenilmektedir. Lastiğin yanağında bulunan bu bilgi ‘’dot’’ harfleri ile işaretlenir. Lastiklerin üretim tarihini anlamak bu sayede epey bir kolay duruma gelir. Markalamanın son dört rakamı size dilediğiniz cevabı verir. Son dört rakamı 1207 olan lastik 2007 yılının 12’inci haftasında imal edilmiş anlamını taşımaktadır. Müsait şartlarda saklanmış lastiklerin raf ömürleri en az 5 beş sene olarak söylenir. Lastiklerin fren mesafesi zeminin niteliğine, lastiğin niteliğine havaların niteliğine, aşınmaya ve sertleşmeye bağlı olarak da farklılık gösterir.

Tüm lastiklerin üretiminde kullanılan materyaller epey bir kuvvetlidir ve tüm materyaller arka kazanılabilir. fakat yalnızca lastik üzerindeki aşınmadan ötürü atılan lastikler tekrar kullanıma sokulmak için bir depoda toplanır ve tekrar satışa sunuluyor. Fakat bu satış araçlar için değil oyun noktayı salıncağı ve iskelelerde gemi tamponu olarak yapılıyor. Bu günlerde lastik, konforumuz ve can sağlımız için mühim bir yere sahiptir. Kasım 2012 tarihi ile birlikte Avrupa birliği tüm lastikler için mecbur etiket uygulaması başlatmıştır. Yol tutuşu, hariç gürültü ve yakıt tüketimi ile ilgili standart bilgi sağlamak amacı ile başlatılan bu uygulama ile tüm lastikler mecbur etikete sahip olmak mecburiyetindedir. Fakat bu uygulama SUV, kamyon lastikleri ve binekler için uygulanıyor ve kaplama lastikleri, yarış lastikleri, yedek lastikler bu uygulamanın dışında yer alıyor. Bu etiketler tüketicinin lastiklerini seçerken bazı mühim ayrıntıları görmesini sağlamakta. Lastikler aracın ana parçalarıdır. Bu parçaların en çok şekilde seçilmiş olması gerçekten önemli bir şeydir. Türkiye’de özellikle çok karmaşık ve hızlı bir trafik olduğu için iyi seçimleri oluşabilecek sorunlarda hem aracı hem de araç sahibini korumaktadır. Bu kesinlikle dikkat edilmesi gerekli detaylardan birisidir. Binek aracınıza lastik bakarken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar olmaktadır. Bunlara kesinlikle uymanız gerekir. Önce otomobilinize göre doğru lastiği seçmeniz çok önemlidir. Bunlarda nominal kesit genişliği, kesit oranı, radyal lastik olup olmadığı, jant çapı, yük endeksi, sürat sembolü benzeri mühim özelliklere kesinlikle dikkat etmeniz gerekebilir. Sebebi ise bu nitelikler her vasıtada ayrıcalıklı olabilmekte. Bunlara dikkat edip doğru lastiği seçmeniz arabanızın daha iyi yol almasında çok işe yarayacaktır.

Lastiğin görevi aracın o büyük yükünü taşıyarak devinim etmesini sağlamaktır. Fabrikaların etiketini lastiğin üzerine yazması gerekebilir, ve ya lastik ile beraber tüketiciye sunulmalı. bununla beraber lastik değerlerinin iletişim materyallerinde bulundurulması bir zorunluluktur. Bayilerin yapmakla zorunlu bulunduğu şeyler ise; lastik etiketinin lastik üstünde bulundurulması veya tüketiciye birlikte sunulmasıdır ve etiketin satış noktası daima görülebilir olmalıdır. Vasıtanıza göre değişik marka ve desende lastikler bulunmaktadır. Lastik satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli meselelerin başında; dönme direnci, lastiğin aşınma hızı, yapabildiği kilometre bu gibi özelliklerde sizi sıhhatli sonuçlara ulaştırabilir. Otomobil ile yol arasındaki bağlantı kaynağı olan lastikler değişik kimyasal maddelerin, çelik tellerin, kauçuğun ve kord bezinin bir araya gelmesi ile oluşan bir üründür. Lastik üretimi yapılırken kauçuk kullanmak on sekizinci yüz yılın başında kullanılmaya başlanıyor ve kauçuk aynı zamanda silgi ve hortum imalatında da kendini sergilemiştir. Ciddi görevlere sahip olan bu lastikler aracın bütün yükünü üzerilerinde taşımaktadırlar. Yazlık ve kışlık şekilde ayırdığımız oto lastik mevsim koşullarına göre yaşantımızda yer alıyor. Hava şartları yedi 7 derecenin altında bir sıcaklığa sahipse kış lastiklerine ihtiyacımız olduğu söylenir. Bunun nedeniyse yaz lastiklerinin 7 yedi dereceye düşmesi ile kolayca sertleşe bilmesidir. Hayatımızı tehlikeye atmamak için doğru lastiği doğru zamanda kullanmak yoğun şekilde mühim bir şeydir. Karlı zeminde yaz lastiği ile sürüş yapmak direksiyon hâkimiyetini güçleştirir, yol tutuşunuzu yavaşlatır, frenleri mesafenizi uzatır ve kazaların olması kaçınılmaz bir duruma gelir. Kış lastikleri normal lastiklere göre daha yumuşak bir yapıya sahiptir. dizaynı karda ve buzda tutunmaya göre yapılmış daha derin ve keskin dişlere sahiptir. Kış lastikleri en fazla performansı yeni iken gösterirler nedeniyse henüz sertleşmemiş yumuşak bir yapıya sahiptirler. zamanımızda vasıtaların can damarı biçimine gelmiş olan lastikler aracınızı zeminden kesen ciddi bir buluştur. bununla beraber lastikler otomobilin direksiyon yönlendirme sistemiyle hareket eder. Motordan gelen gücü ileriye doğru yâ da geriye doğru şekilde yönlendirir. Böylesine kuvvetli ve ciddi olan parçanın en fazla biçimde seçilmiş olması tam olarak çok aşırı mühim bir şeydir.

Her araçta lastiklerde seçilecek bazı detaylarda bulunmaktadır. Bunlar rot ve balans ayarı ve basınç ayarı bu gibi hususlardır. Bunlarla beraber vasıta kullanımında oluşacak hasarları engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı özelliklerde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bozuk ve çukur olan yollarda dikkatsizce hareket etmeniz hem lastikleri zedeler hem de arabanın amortisörlerine ziyan verir. Böylesine kötü durumlardan sakınmanız sizin açınızdan önemlidir. Mümkün oldukça yavaş ve sakin araç kullanmanız çok önemlidir çukur ve girintilerde kesinlikle fren yapmayınız. Bu gibi olaylardan dolayı bütün lastiklerde kusurlar ortaya çıkabilir. Bu durumlara çok dikkat etmeli ve konforlu ve güvenli bir araba kullanımı için nitelikli değişim yapmak gerekmektedir.