Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Lastik Seçimi ve Kullanımı; Lastik kampanyalarının organize edildiği şu günlerde siz de lastiklerinizi mi değişim yapmak istiyorsunuz? özellikle kış aylarına girerken en doğru oto lastik kullanımı ve kış lastikleri konusu için bilgi mi almak istiyorsunuz? O durumda bu yazıda, kış oto lastik kullanımı arzu edenler için kısa bilgiler verecek ve nasıl değişim yapmanız gerektiği konusuna değineceğiz. Umumi şekilde yapılan testlere göre sürüş konforu ve güvenliği açısından havanın yedi derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda profesyoneller tarafından kış lastiklerinin kullanılması tavsiye edilir.

Kışın ve yazın oto lastik satın alımlarında belirgin ilk farklılık; desen yapıları ve kullanılan malzemeler olabilmekte. Eğer kış lastiği alacaksanız öncelikle aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik niteliklerde belirtilen verilerine ve kullanılan jantlara göre değişiklik göstermektedir. Ola ki taşıtınızın lastik ebatlarını bilmiyorsanız; otonuzda şu lahza bulunan lastiklerin üzerinden okuyabiliriz veya araçların ön iki kapısında, kapı içlerinde veya benzin deposunun kapağının içinde göreceğimiz etiketlerden de vasıta üreticileri nedeni ile tavsiye edilen oto lastik ve alternatif lastik ebatlarını öğrenebilirsiniz. Buradan bakarak en azından otomobilinizde kullanmanız gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna uygun olarak seçim yapabilirsiniz.

Arabanızda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üzerinde bulunan kristal işaretine ya da mt.S ibaresine bakarak anlayabiliriz. Eğer bu semboller mevcut ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış mevsimlerinde doğru oto lastik kullanması sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça önemli bir şeydir. Bilhassa yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte ciddi kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki başka sürücü ve ya yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Birden bire durmamız gereken hallerde, virajlarda, yokuşlarda veya bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanması kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır. Eğer siz de fena hava koşullarında trafikte sorun yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için projeler oluşturan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere müsait fiyatlar ve müsait ödeme seçenekleri sunuyoruz.

Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için derhal kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Şayet lastik kampanyaları geçmiş ise gene sizler için müsait fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz. Oto lastikleri ile ilgili yoğun sorulan sorulardan birisi olarak karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı konusu için sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz. Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu vasıtası ile kabul edilmiş olup ülkemizde 2012 den bu güne kadar uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren üretilen tüm otomobil, ağır vasıta, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastikte etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten ödün vermeden yakıt tüketimini ve lastik dış gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve çevre verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem yardımıyla vasıta sahipleri alternatifler meselesi için daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır. Etikete bakıldığında sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılıyor. Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılırdı. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt olarak belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık olarak 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise yaş zeminde fren mesafesini gösteren gene A- G aralığında bir sınıflandırma vardır. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık şekilde 18 m.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir. Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış olduğu hariç gürültünün desibel cinsinden ederi yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir ancak her ürün için lastik kampanyaları yapılıyor. Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz ya da kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini görürsünüz. Kaliteli hizmet anlayışını görev edinen çalışanlarımızla siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam ederek sektördeki yerimizi muhafaza edeceğiz.