Otomobil Lastiklerinin Kullanımı

Oto lastikler vasıtayı taşıyan, fren yapıldığında ve viraj alınırken otomobillerin güven içinde yola tutuşunu sağlamakta olan, zevkli ve güvenli bir şekilde yolculuklar için, yolun özelliğine bağlı olmaksızın can güvenliğini sağlamakta olan taşıtın en mühim parçasıdır. Uzun ve şehirler arası yolculuklar da bilhassa çok süratli oto kullanımında oto lastik yolu tutuşu çok iyi olmalı ve bunun gibi uzun seyahatlerin bir problem değil de keyif biçimine gelmesi yine otomobil lastiği yardımı ile olmaktadır.

Tüm bunların sağlanabilmesi araç sahiplerinin lastik satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken değişikliklere ve yapmanız gereken masrafa bağlı olmaktadır. İlk önce merak edilmesi gereken soru oto lastik neye göre değerlendirilmiş olmalıdır. Otomobiller için lastikleri J.B Dunlop’un oğlunun üç 3 tekerlekli bisikleti için geliştirdiği lastik modeli ile hayatımıza girmiş ve bundan böyle geliştirilerek artık tercih ettiğimiz lastikler elde edilmiştir. Çadırlada kullanılan kumaşların tekerleklerin üzerine çivi ile çakılıp içine hava basılmasıyla üretilmiş ilk tekerlek prototipi Goodyear firmasının kauçuğu kükürt ile pişirip üretmesi ile oto lastik iyice gelişmeye meyil etmiştir. Daha sonra bu imal edilen tekerlekleri optimize etmek için çelik ile katkı yapılırdı. Ve günümüzde sizin can güvenliğinizi sağlayan otolar için en mühim parçalar arasında yer alır. Çağımızda oto lastikler kauçuk, kord bezleri ve çelik teller ile türlü kimyasal maddelerin bir araya getirilmesinden meydana gelmiştir. Lastik sırt, omuz bölgesi, yanak kısmı, topuk, topuk telleri, karkas yapı, kuşaklar ve astar bu gibi kısımlardan meydana gelmektedir. Sırt bölgesi; tüm lastikleri yolla temas etmesini sağlayan en üst bölümdür.

Lastiğin sırt kısmındaki oluklar suyu tahliye etmeye, dolu olan bloklar ise çekiş ve fren gücünü aktarmaya yaramaktadır. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmakta idi. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi içinde kalan bölgesidir. Yanak yardımı ile arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta ilişki eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üzerinde lüzumlu esnekliği sağlamaya yarar. Karkas yapı; damak teli ile lastik arasında iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara denir. Çelik ve bez olan çeşitleri bulunmaktadır. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için mühim parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler önemli bir şeydir nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara kafamızda yanıtlar bulduk. Bir de oto lastik konusunda özenli davranılması gereken bir başka husus jant seçimidir. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre uygun jant seçimi yapılıyor. Jant seçimi için eğer tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir 6 5 yada 5.5’lik jantları seçmek bu gibi bir genişliği bulunur.

Tüketicilerin çoğu oto lastiğin yanağında yazan yazılara pek bakmıyorlar. Markanın yanında bu tip bilgilerde mühim bir şeydir. 186 65 R 15 85H TL yazan oto lastiğinde 185 sayısı lastiklerin taban genişliğini, 65 rakamı sizlere oto lastiğin kesit yüzdesini 15 olan değeride lastiğin jant çapını, R lastiğin gövde yapısını, 85 yük endeksini H hız limitini belli eder. Bundan sonra lastiğimizin yanağına baktığımızda boş gözlerle değil de bilgi ile dolu olan gözler ile bakıp doğru seçim yapabilirsiniz. Lastiğimizin uzun ömürlü ve yüksek performanslı kalabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük endeksine müsait oto lastiğin tercih edilmesi, taşıt hızı, yolların ve iklim koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların sağlanmasına rağmen uzun seyahatlerde lastik patlarsa nasıl bir yol izlemeniz gerektiği bütün sürücüler vasıtası ile biliniyor olması gerekir. Eski havası inmiş lastikler; bijon anahtarı sayesinde çıkarılıp yüzde yüz çıkarılmadan kriko ile araç kaldırılır. Eski tekerlek takılı olduğu yerden çıkarılır ve stepne takılır. Böylece seyahate devam edilebilir. Eski lastik bundan sonra değişmesi gereklidir. Arabalarda 4 lastiğin birden bire değiştirilmesi önerilmektedir. Lakin böyle hallerde bir lastik de alınabilir. Oto lastiği değişimlerine lüzumlu ihtimamı gösterdikten sonra yeni lastiğin keyfini çıkartabilirsiniz.