Otomobiller; Lastik ve Jant

Lastik ve Jant Konusu; Bir çok lastik markalarını ve desenlerini online satış sitemizde bulabilirsiniz. Araç lastikleri ile ilgili ayrıcalıklı bilgi edinmek için dilerseniz internet sitemizi gezebilir dilerseniz servis noktalarımıza bizzat gelebilirsiniz. Bu makalemizde müşterilerimize kış şartlarında oto lastik kullanımının sürüş üstündeki etkilerinden bahsederek sizleri bilinçlendirmek istiyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üzerinde oldukça çok ölçüde etkisi bulunur.

Kar lastikleri sıcaklıkların yedi 7 derecenin altına düştüğü durumlarda sizin ve otomobilinizin doğru ve güvenli sürüş sunabilmesi için kullanılır. Peki, sebep yedi 7 derecenin altında diye vurguluyoruz? lakin hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler içinde kullanılan hammadde yapısının farklılığı dolayısıyla dilenen verimi vermez ve iyi yol tutuşu sağlamaz. Eğer kış şartlarında yazlık lastikleri kullanımına devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme sebebiyle karlı ve ya buzlu yollarda fren mesafeniz uzar ve güvenli sürüş sağlamayı engeller. Yaz lastiği alan otomobil sürücüleri hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir vaziyet oluşturmaktadır. Yaz lastiklerini kış ortamlarında kullanmaya çalışan araç sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler istenen şekilde yola aktaramayacaktır. Bu sebeple oto sahiplerinin araç hâkimiyeti oldukça azalır. Bu tavırlarda ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına niçin olabilir. küçük başlangıçta de belirttiğimiz benzeri fren mesafesi de çok ciddi ölçüde artarak aniden durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline yanıt vermeyip taşıtın yoldan çıkması sonucunda kazaya sebep olduğu görülür. Taşıt sahipleri arasında anılan toplu bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayarak, basıncı düşürerek arbanın yol tutuşunun daha iyi olacağını sanmaktadırlar. Oysa bu hal yüzde yüz yanlış bir harekettir ve düşünüldüğü gibi oto lastiklerin yol tutuşu fazlalaşmaz. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi tüm araçların dengesinde de bozukluk yaşanmasına sebep olur. Bu durum ise aracın ağırlığının lastikler üstünde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da azaltacaktır.

Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bir çok yerde alınan taşıtlarda bir hayli çeşit çelik jant görmekteyiz. Bunun nedeni taşıt sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de görünümüne katkı sağlamış olmaktadır. Bilhassa coupe arabalarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha küçük hasar görmesini sağlayabilir. Doğru seçilmiş oto lastiğin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha sorunsuz olur. Bazı jantlar otomobilin fren disklerinin soğumasına bile yardımcı olması çok önemlidir. Öncelikle otomobilde balatalar oldukça ehemmiyetlidir o yüzden tercih edeceğiniz hafif alaşımlı alüminyum jantlar oldukça kaliteli bir marka ya da araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmelidir. Otolar bozuk yollarda oldukça zarar görebilir. Bu sebepten kaliteli bir alüminyum alaşımlı hafif jant alınması bu yönde aşırı önem arz eder. Hem aracınızı korumuş olur hem de sık sık bakım ve onarımla zaman kaybetmeyerek tasarruf etmenize yaramaktadır. Tanınmamış marka bir jant alıp sonraları daha kesif masrafa neden olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın mazarrat görmesini engelleyen bir öğe olduğunu unutmayalım. Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su veyahut diğer eksiksiz sıvılardan etkilenmez ve paslanmazdır. Jant kullanan zatların araçlarında daha kısıtlı sorun çıktığı görülmektedir. Bunun sebebi bilindik kaliteli ve araca elverişli bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı bilhassa bir anda karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım bu gibi sert cisimlerden mesafeli tutarak ömrünü uzatabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan ve ülkemiz dışından ithal edilen jant modelleri günümüz piyasasında oldukça ekstrem çeşide sahiptir. Ama jant alırken TSE standartlarına elverişli olup olmadığına dikkat ediniz. Araç piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve prodüktör firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gerekli öğe ise tercih edeceğiniz jantların kilogramı, ölçüleri ve tasarımında yapılan ayarlar olabildiğince değer arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere tarz açabileceğini düş etmek zor doğrusu şayet bazan öyle anlar gerçekleşmektedir ki ölümle bile neticelenebilecek kazalara davetiye çıkarabilir.