Vasıtanız varsa oto lastiği hakkında bilinmesinde fayda var

Otomobilinize en elverişli lastik hava basıncını uygulamanız gerekmektedir. Hava basıncı süre zaman azalabilir. Bu halde biraz takviyede bulunabilirsiniz. şayet sık sık yaşanan basınç azalmaları mevcut ise lastiğinizde büyük ihtimalle bir delik mevcuttur. Bu delik görülemeyecek kadar küçük olabilmektedir. Jant ile lastiğin birleşim kısmında ya da siboplarda oluşan kaçaklar kolay ayrım edilemeyebilir.

Oto lastiklerinin hava basıncı yakıt tüketimi açısından da mühimdir. Basıncı yeterince yüksek olmayan lastiklerle aracınız daha çok yakıt yakacaktır. Bunun sebebiyse lastiklerinizin yer ile daha çok temasa ve sürtünmeye maruz kalmasıdır. Düşük basınçtan yeterli basınç seviyesine getirdiğiniz oto lastiklerinizin yakıtınızı nasıl düşürdüğünü fark edeceksiniz. Düşük basınç benzeri yüksek basınçta birtakım etkiler ortaya çıkarır. araç içi titreme ve sesi arttırabilir. Bunun için basıncı tam ayarında tutmak gerekiyor. bununla birlikte yüksek basınca sahip lastikler daha basit delinebilir veya yarılabilir. Özellikle piknik alanları benzeri yerlere giderken keskin taşlar ve katı dikenler risk yaratabilir. Otonuz bulunuyorsa veya bir araç satın alacaksanız muhakkak aracın üstünde bulunan lastiklerin ne halde olduğunu bilmelisiniz. sebebiyse aracınızın güvenliğinde en büyük rollerden bir tanesini vasıta lastikleri oynar. Güvenlik dışında da çok sayıda neden sayılabilir. Oto lastiklerinin disiplinli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. yıpranma belirtileri belli eden oto lastikleri değiştirilmelidir. Lastiğin yıpranması neticesinde ani lastik patlamaları ya da yırtılmaları ortaya çıkabilir. Herhangi cisim batması yada kesmesine bağlı yapılmadan lastiklerin patlaması yolculuk esnasında hayati riskler meydana getirebilir.

Oto lastikleri yolculuk süresince, devamlı olarak sürtünme ve ısınmaya maruz kalırlar. Sürtünme ve oluşan sıcaklık bir zaman sonra lastiği yıpranma edebilir. Deformasyon sonucu yol tutuşunda azalış ve konforda azalma görülebilir. Konforda meydana istikbal düşüşleri o kadar fazla hissetmeyebilir yahut göz ardı edebilirsiniz. lakin yol tutuşundaki azalış size kendisini ayrım ettirecektir. her birey frene bastığında aracını durdurabilmek ister. Şayet lastikleriniz deforme olmuşsa bu iş oldukça zorlaşacaktır. Bilhassa de birden frenlerde lastiklerin durumu çok ciddi bir meseledir. Seri yapılan frenlerde lastiklerin yere tutunma kapasitesine bağlı şekilde bir duruş gerçekleştirirsiniz. Oto lastiklerinin yıpranma ve eskimelerine dikkat edilmesi kadar mevcut hava basıncını sık sık kontrol etmekte bir o kadar önemlidir.

Kaliteli oto lastiği hakkında bilgi için:
http://www.lastikcim.com.tr/Oto-Lastik,AR-115.html