Yağmurda En İyi Lastik Hangisi?

Yağmurlu hava koşullarında çekişi arttırmak için dikkate alınması gereken en önemli faktör diş derinliğidir. Birçok sürücü, lastiklerinin yağışlı hava koşulları için yeterli diş derinliğine sahip olmadığının farkında değildir. Lastiklerinizin diş derinliği yasal sınırlar içerisinde olsa dahi ıslak zeminler için yeterli olmayabilir.

Suda Kızaklama Nasıl Önlenir?

Suda kızaklama, su birikintisinin lastiğin yolla temasını kesmesiyle gerçekleşir ve bu da sürücüyü potansiyel tehlikelere açık hale getirir. Suda kızaklama, sıklıkla sağanak yağışlı havalarda veya ıslak zeminde yüksek hızda sürüş yaparken gerçekleşir. Yolla teması korumak için suyu hızlı ve verimli bir şekilde tahliye etmek lastiğin işidir. Eğer lastikleriniz yeterli sırt derinliğine sahip değilse, kanallar suyu etkili bir şekilde tahliye edemeyecektir. Bu noktada; yağışların sık görüldüğü bir bölgede kış aylarında sürüş yapıyorsanız; diş derinlikleri daha fazla olan kış lastiklerini kullanmak en güvenli seçimdir. Yaz aylarında ise; ıslak zemin performansı A sınıfı olan yaz lastiklerini veya dört mevsim lastiklerini tercih edebilirsiniz.

Yönlü Lastikler Yağmurlu Havalar İçin İdeal

Desen tasarımının kendisi de ıslak zeminlerde çekişi ve yol tutuşunu arttırmak için büyük paya sahiptir. Yönlü desen tasarımı, suyu tahliye etmek için en verimli lastik tasarımlarından biridir. V şeklinde yönlü tasarıma sahip olan lastikler, tipik düz şeritli tasarıma sahip lastiklere kıyasla suda kızaklamayı daha fazla engelleyebilmektedir. Genellikle dört mevsim ve kış lastiği desenleri bu şekilde tasarlanmaktadır. Aynı zamanda; yaz lastiklerine kıyasla daha fazla diş derinliğine sahip olan kış lastikleri, yağışlı sonbahar ve kış ayları için en iyi seçimdir.