Zak Brown “Formula 1 Kurallarından Anlamıyor” Eleştirisine Yanıt Verdi

Formula 1, motor sporları alanının önemli isimlerinin tartışmasına sahne oldu. Racing Point takımının yöneticisi Otmar Szafnauer, geçtiğimiz günlerde Zak Brown hakkında bir eleştiride bulundu. Szafnauer, Brown’un yarışın yeni kurallarına hâkim olmadığını daha çok Formula 1 tarihi hakkında bilgiye sahip olduğunu söylemişti. Brown, bu eleştiriye yanıt verdi. Renault takımı, geçtiğimiz günlerde Racing Point’i protesto etmişti. Bu protestodan sonra gerçekleştirilen soruşturma sonucunda Racing Point, arka fren kanallarının Formula 1 kurallarına aykırı olması nedeniyle -15 puan ve 400.000 Euro para cezasına çarptırılmıştı. İnceleme sonucunda Racing Point’in 2019’da Mercedes’in kullandığı fren kanallarını kullandığı anlaşılmıştı.

Szafnauer: Brown Formula 1 Kurallarını Değil Tarihi Yarışları Biliyor

Verilen karardan sonra Racing Point, Mercedes aracını sadece fotoğraflarla kopyaladığını açıklamıştı. Zak Brown ise bunun saçma olduğunu ve buz dağının görünmeyen yüzüne işaret ettiğini söylemişti. Szafnauer ise bu açıklama üzerine Brown’ın Formula 1 kuralları hakkında bu kadar az bilgiye sahip olmasına şaşırdığını söyledi. Szafnauer, Brown’ın daha ziyade tarihi motor sporları yarışları hakkında bilgiye sahip olduğunu düşündüğünü belirtti. United Autosports takımının sahibi Brown’ın aynı zamanda tarihi araç koleksiyonu bulunuyor.

Brown: Formula 1 Kurallarını Bilmek Takımın Görevidir

Brown, Formula 1 Racing Point takımının yöneticisi Otmar Szafnauer’in söylediklerinin birçoğunun doğru olduğunu söyledi. Mühendis olmadığını söyleyen Brown, kural kitabını ezbere bilmediğini ve CEO olarak görevinin takımı yönetmek olduğunu belirtti. Szafnauer, kuralları bilmenin takımın görevi olduğunu söyledi. Szafnauer, McLaren’e liderlik ettiği dönemde 1 dolar dahi ceza almadığını ve hiçbir zaman puanlarının silinmediğini de sözlerine ekledi.

Brown Szafnauer’ı Tarihi Motor Sporları Etkinliklerine Davet Etti

Brown, tarihi yarışlardan keyif aldığının herkes tarafından bilindiğini ve Otmar’ı da bu motor sporları etkinliklerine davet edebileceğini söyledi. Aynı zamanda Formula 1 Racing Point takımının da tarihi bir araçla yarıştığını hatırlattı. Brown, aynı zamanda Szafnauer’in puan silinmesi hakkında yanlış açıklama yaptığını ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Szafnauer, 7.5 puan ceza aldığını açıklamıştı ancak her bir araç için ceza verildiğinden toplamda takımın 15 puanı silindi.